برای مشاهده لیست بروز قیمت فرش ها کلیک نمایید : دوشنبه ۰۱/۳/۲

فرش کاشان
کارخانه فرش ماشینی کاشان
فروشگاه حاضر زیر مجموعه فروشگاههای زنجیره ای گروه تجاری فرش کاشان می باشد. جهت استعلام نماد اعتماد الکترونیکی و ضمانت پرداخت قبل از خرید به فروشگاه فرش کاشان مراجعه نمایید.

» جنس نخ تار و پود فرش

تار و پود فرش ماشینی و فرش دستباف

با پیشرفت صنعت و تکنولوژی فرش های ماشینی با فناوری های مختلف ، فرش های ماشینی موجود در بازار فرش ایران از نخ های متفاوتی برای بافت استفاده می کنند که عبارتند از :
نخ خاب :
به نخی که روی سطح فرش استفاده می شود نخ خاب می گویند به این صورت که این الیاف باید دارای مقاومت بالا در برابر پاخور بودن داشته باشن از این روز در فرش های ماشینی از نخ آکریلیک ، پلی استر یا پلی پروپلین استفاده میکنند .
فرش های آکریلیک خاصیت ایستایی بالایی دارند یعنی نخ ها روی هم تخته نمی شوند و مقاومت حرارتی بالایی دارند .
فرش های پلی استر گرانول هستند و خاصیت ایستایی کمی دارد . این نوع فرش ها دارای پرز کمتری می باشد اما خاصیت حرارتی آنها پایین است به طور مثال جسم داغ روی فرش قرار بگیرد فرش را می سوزاند .

نخ تار :
نخ چله یا همان نخ تار قسمتی از فرش می باشد که مقاومت فرش را در جهت طول فرش بالا می برند و از الیافی مانند پنبه ، پلی استر ، ترک یا مخلوطی از آنها ایجاد می شود .

نخ پود :
نخ پود همان نخ جوت می باشد که برای نگهداری نخ خاب فرش استفاده می شود و سبب استحکام فرش در جهت عرض فرش می شود . نخ پود معمولا از جنس پنبه ، جوت و پلی استر می باشد .

نخ هیت ست شده :
در دستگاه های بافندگی یکی از مراحلی که هیچوقت نمی توان حذف کردن مرحله کاردینگ می باشد . کاردینگ یک غلتک خیلی بزرگ می باشد که دورتادور آن سوزن هایی وجود دارد که روی نخ ضربه می زنند و حالت پفکی شکل و خرد شده به نخ می دهند در این حالت نخ مقاومت آن کم و احتمال پارگی آن بیشتر و پرزدهی فرش زیاد می شود . در این حالت عملیات هیت ست روی نخ را انجام می دهند .
هیت ست با حرارت و بخار نخ را فیکس می کند . که در مرحله اول نخ وارد تونل بخار می شود در این حالت نخ را در حالت خاصی جمع می کند و مقاومتش در مقابل حرارت بیشتر می شود و زمانی که وارد تونل حرارت می شود مقاومت بیشتری دارند و نخ در این حالت نمی سوزد .
زمانی که نخ هیت ست می شود مقاومت نخ در مقایل گرد و خاک بیشتر می شود و گرد و غبار را به خود جذب نمی کند.

الیاف و نخ بی سی اف BCF :
نخ و الیاف استفاده در بافت فرش ماشینی در دو نوع جزئی ( Staple ) و پیوسته ( بی سی اف یا BCF ) که مخفف کلمه ( Bulk Continuous Filament ) است وجود دارند که تفاوت این دو الیاف در طول آن است .
الیاف و نخ های دیگر در قطعات 7 تا 25 سانتی متری در هم دیگر تنیده می شوند تا نخ نهایی برای تولید و بافت فرش ماشینی به وجود بیاید اما نخ های bcf در طول های نا محدود در هم تنیده می شوند .

هر چه قدر نمره نخ فرش بالاتر باشد ضخامت نخ پایین تر است .
نکته اینجاست که هر چه قدر نمره نخ جوت و تار نازکتر باشد راحت تر دست در فرش فرو می رود و فرش نرم تری بافته می شود .

نخ 10.5/2 : به منظور نخ 10.5 ضخامت در 2 لا
نخ 12/2 و نخ 18/2 : این نخ برای فرش های 700 شانه مورد استفاده قرار میگیرد .
نخ 21/3 ، نخ 27/3 ، نخ 30/3 : این نوع نخ برای فرش های 700 شانه تراکم 3000 استفاده می شود .
نخ 36/3 ، نخ 37/3 : این نوع نخ برای فرش های ماشینی 1200 شانه تراکم 3600 استفاده می شود .
نخ 45/3 : این نوع نخ برای فرش های ماشینی 1500 شانه تراکم 4500 مورد استفاده قرار میگیرد .

نخ های بالک :
این نوع نخ زمانی که حرارت می بینند 2 الی 3 میلی متر پایین تر می رود .

برچسب
فرش ماشینی, بازار فرش ایران, نخ خاب فرش, نخ سطح فرش, نخ آکریلیک, نخ پلی استر, فرش آکریلیک, فرش پلی استر, نخ تار فرش, نخ پود فرش, نخ هیت ست شده, فرش هیت ست, بهترین نخ فرش, ویژگی های فرش ماشینی آکرولیک
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی فرش کاشان
•  نحوه تمیز کردن فرش از لکه نوشیدنی های شیرین
•  خیس شدن و آبدیدگی فرش
•  مشخصات فنی و تکمیلی فرش ماشینی قبل از خرید
•  شستشوی لکه چای از روی فرش ماشینی
•  روش پاک کردن لکه آدامس از روی فرش
مشاوره و پشتیبانی فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه