برای مشاهده لیست بروز قیمت فرش ها کلیک نمایید : دوشنبه ۰۱/۳/۲

فرش کاشان
کارخانه فرش ماشینی کاشان
فروشگاه حاضر زیر مجموعه فروشگاههای زنجیره ای گروه تجاری فرش کاشان می باشد. جهت استعلام نماد اعتماد الکترونیکی و ضمانت پرداخت قبل از خرید به فروشگاه فرش کاشان مراجعه نمایید.

» آشنایی با عیوب فرش

عیوب فرش ماشینی و ایرادات فرش در حین بافت

عیوب فرش به اشکالاتی در فرش میگویند که بر اثر آسیب به مواد اولیه و حتی خود فرش وارد می شود و باعث بد شدن حالت و ظاهر فرش می شود .

1- رنگ رفتگی فرش :
این حالت زمانی رخ می دهد که الیافی که رنگرزی شده اند و بعد از آن باید صابون شور بشوند و رنگ ها از آنها پاک شود ، این کار انجام نشده و زمانی که بافت انجام می شود چون الیاف رنگ را خوب به خود نگرفته اند در بافت هم خود را عالی نمایش نمی دهند . و گاهی رنگ رفتگی فرش بر اثر یک حادثه مثل آفتاب خوردگی زیاد یا شستشوی نادرست یا زیاد ایجاد می شود .

2- پود نما شدن فرش :
این حالت زمانی رخ می دهد که وقتی پود فرش در حال بافت زیاد از حد کوبیده شود در این زمان پود نازک می شود و نخ ها در پشت فرش به صورت نازک و برجسته نمایان می شود .

3- بد قیچی کردن فرش :
زمانی که فرش پرداخت دستی می شود ارتفاع پرزها نباید از یک مقداری کمتر شود وقتی یک قسمتی از فرش زیاد پرزهای آن کوتاه شود به متعاقب آن بقیه ی فرش را هم کوتاه می کنند که باعث بد شدن ظاهر فرش می شود .

4- شل بافتن فرش :
زمانی که گره فرش در حالت بافت باشد باید دو طرف گره را به یک اندازه و کاملا همزمان کشید تا گره سفت بافته شود در غیر این صورت گره شل است و سریع باز می شود و باعث عیب دار کردن فرش می شود .

5- غلط بافتن فرش :
گاهی بر اثر نداشتن سواد در حین نقشه خوانی فرش ، فرش دچار مشکلاتی می شود که غیر قابل اصلاح می باشد به طور مثال گلهای فرش شکل واقعی خود را ندارند و بهم ریخته بافته شده اند .

6- تقلب در بافت فرش :
یکی از حالت های بافت گره که باعث بد شدن ظاهر فرش و از بین رفتن ظرافت فرش می شود به طور مثال در بعضی از مکان ها عادت به گره جفتی (گره ای که بزرگتر از گره معمولی و فاصله ی دو طرف نخ از هم زیاد است ) و یا بی گره بافی هستند .

7- پارگی فرش :
در بعضی از قالیچه ها پارگی در گوشه های کار نمایان هست که در زمان پایین کشی قالی ایجاد می شود و باعث خراب شدن ظاهر فرش می شود .

8- نداشتن نقشه زیبا برای فرش :
گاهی نقشه فرش کشیده شده جذاب و گیرا نیست و بعد از بافت برای بیننده جذابیتی ندارد در این حالت گفته می شود که فرش نقشه ندارد .

9- لوچه کردن فرش :
زمانی که یک گوشه ای از فرش بلندتر و شل تر از بقیه ی فرش باشد و حالت کجی داشته باشد که این حالت در زمان عدم دقت در زمان بریدن و جداسازی فرش ایجاد می شود که به این حالت اصطلاحا میگویند فرش لوچه کرده است .

10- کف ساده بودن فرش :
زمانی که در نقشه فرش در زمینه فرش فقط از یک رنگ استفاده کنند و چند رنگ در آن به کار نرفته باشد به این حالت اصطلاحا می گویند که کف ساده است و برای بافت فرش هنر خاصی وجود ندارد .

11- کیسی یا کیستی فرش :
زمانی که در حاشیه های فرش حالت جمع شدگی دیده می شود به این قسمت کیسی می گویند که در این حالت فرش بیشتر در معرض ساییدگی و پرزدهی قرار می گیرد .

12- کجی فرش :
کجی فرش در صورتی ایجاد می شود که قسمتی از فرش سفت تر و قسمت دیگر شل تر بافته شود یا از دستگاه های نامرغوب برای بافت استفاده شده باشد و حتی به علت بیش از اندازه کوبیده شدن پود در حین بافت ایجاد می شود .

13- اندازه فرش :
فرش ها باید در اندازه های استاندارد بافته شود و زمانی که در اندازه استاندارد بافته نشود فرش بد قواره می شود و حالت فرش زشت می باشد .

14- شل شدن چله های فرش :
گاهی چله ها بر اساس تغییر فصل ، رطوبت و سرما و محیط به مرور شل می شوند و وقتی در حال بافت هست و به آن کوبیده می شود چله تحمل ضربه را ندارد و پاره می شود .

15- سره داشتن فرش :
زمانی که فرش را از قسمت طولی روی هم بیاندازیم و میزان کنیم اما اگر قسمتی از بالا و پایین فرش بلندتر و یا کوتاه تر از سر دیگر فرش باشد به این حالت فرش سره دارد .

16- رگه داشتن و بد رنگی فرش :
زمانی که فرش به صورت رگه رگه و خطوط باریک رنگی در سطح و پشت فرش ایحاد می شود و باعث تیرگی و روشنی فرش می شود که به این حالت رگه داشتن فرش می شود این حالت زمانی ایجاد می شود که رنگرز دقت کافی برای کار نکرده باشد.

17- دو رنگی فرش :
این حالت زمانی ایجاد می شود که قسمتی از متن فرش رنگ آن با بقیه فرش متفاوت باشد .

18- دو دست بافتن فرش :
اگر بافنده فرش قسمتی از بافت را خود انجام دهد و بقیه فرش را به کسی دیگر موکول کند تا آن را ببافد و در واقع فرش توسط دو نفر بافته شده به این حالت دو دستی گفته می شود .

19- چند چین یک پود :
در حالت عادی زمانی که یک رج بافته می شود یک رج هم پود زیر و رو بافته می شود اما در بعضی از جاها برای صرفه جویی در وقت بعد از دو الی سه رج پودگذاری انجام می شود .

20- بافت نامرغوب فرش :
زمانی که در بافت فرش از وسایل نامرغوب و بافت بد استفاده شود و مراحل بافت به طور دقیق انجام نشده باشد .

21- پایین زدگی فرش :
زمانی که برای بافت فرش از مواد اولیه با متریک و نمره متناسب با رجشمار فرش استفاده نشود فرش دچار پایین زدگی یا کوتاهی پرز فرش می شود .

22- پوکی یا توخالی شدن فرش :
گاهی اوقات برای بافت فرش از مواد مصرفی به دلایل قیمت و نبود جنس ، ضخامت چله های آن را ضخیم تر از مقدار استاندارد می بافند و در نتیجه فرش سبک و توخالی و نامرغوب بافته می شود .

23- ترنج فرش :
به گل وسط فرش ترنج گقته می شود زمانی که بافت فرش اشتباه باشد و ترنج وسط قالی قرار نگرفته باشد .

برچسب
عیوب فرش, عیوب فرش ماشینی, رفع عیوب فرش, رفع بالازدگی فرش, رجشمار فرش, رفع پایین زدگی فرش, پایین کشی فرش, دفه زدن تابلو فرش, رنگ رفتگی فرش, ایرادات فرش ماشینی, نقشه خوانی فرش, نقشه فرش
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی فرش کاشان
•  شرایط استفاده امکانات فروشگاه فرش کاشان
•  از بین بردن جای اجسام سنگین از فرش
•  حریم شخصی مشتریان فرش کاشان
•  از بین بردن پرز فرش
•  نحوه تمیز کردن فرش از لکه نوشیدنی های شیرین
مشاوره و پشتیبانی فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه