برای مشاهده لیست بروز قیمت فرش ها کلیک نمایید : چهارشنبه ۰۱/۴/۸

فرش کاشان
کارخانه فرش ماشینی کاشان
فروشگاه حاضر زیر مجموعه فروشگاههای زنجیره ای گروه تجاری فرش کاشان می باشد. جهت استعلام نماد اعتماد الکترونیکی و ضمانت پرداخت قبل از خرید به فروشگاه فرش کاشان مراجعه نمایید.

» انواع گره در فرش بافی

آشنایی با انواع گره در فرش ایرانی

در فرش بافی گره زنی های متفاوتی وجود دارد و بهتر است در وهله اول با انواع گره در فرش آشنا شویم .
این تنوع بافت در مناطق زیادی از ایران با همدیگر متفاوت است .
اولین سوالی که برای هر کسی پیش می آید این است که گره چیست ؟ گره فرش به پرزهایی گفته می شود که دو چله زیر و رو تاب می خورد و به صورت محکم روی هم قرار می گیرد که با کنار هم قرار گرفتن گره ها نقش و طرح یک فرش نمایان می شود .
با اینکه تنوع گره بسیار زیاد است اما در ایران تنها دو نوع گره فارسی و گره ترکی رایج است .

گره ترکی :
گره های ترکی به 3 دسته تقسیم بندی می شود :
1- گره ترکی معمولی یا گره استاندارد یا گره خوابیده
2- گره برعکس یا گره برجسته
3- گره ممتاز

در بافت گره ترکی از قلاب استفاده می شود به این صورت که بافنده در ابتدا یک جفت چله را به کمک قلاب به جلو می کشد و سپس خامه یا نخ را در دست چپ میگیرد و یک سر آن را به کمک قلاب بین چله قرار می دهد بعد خامه را از پشت تار اول بیرون آورده و از روی دو تار عبور میدهد و دوباره به پشت تار دوم برده و سپس از بین دو تار بیرون می آورد و پس از آن هر دو سر را به صورت همزمان به طرف پایین آوره و اضافه نخ را توسط قلاب برش می زند .

گره سنه یا فارسی :
گره های فارسی به دو دسته تقسیم می شود :
1- گره فارسی چپ به راست
2- گره فارسی راست به چپ
در این نوع گره خامه یا همان رنگ رنگرزی شده به دور یک تار گره زده می شود و از پشت تار بعدی عبور می دهند . این نوع گره به گره نامتقارن یا گره دوبل نیز معروف می باشد .

علاوه براین دو نوع گره ، گره های دیگر هم در فرش وجود دارد :
گره تقلبی :
گره های تقلبی فرش به 3 دسته تقسیم می شوند :
1- گره تقلبی U شکل یا بی گره بافی
2- گره کمانشیب
3- گره جفتی بافی

در گره تقلبی U شکل گره به صورت حرف U انگلیسی می باشد به این صورت که نخ را به صورت دو لا کرده و آن را از پشت تار رد می کنند و بعد قلاب از بین حالت U شکل عبور می دهند و سرهای نخ را می گیرند و از همان قسمت به بیرون می کشند .

در گره کمانشیب نخ را دور چله می پیچند و بدون اینکه گره بزنند روی رج محکم قرار می دهند .

در گره جفتی برعکس گره های معمولی دیگر به جای اینکه دور دو نخ چله بپیچد دور چهار تا شش تار می پیچد و بعد روی رج محکم می شود .

گره هنری :
این نوع گره ها برای فرش های تزئینی مثل تابلو فرش ها کاربرد دارد . این نوع گره به دو دسته تقسیم می شود :

1- گره دو رنگ
در این نوع از چند رنگ برای بافت استفاده می شود به صورت که ابتدا بر اساس رنگی که میخواهند بیشتر نمایان باشد یک رشته نخ را به صورت دولا کرده و یا یک تاب آنرا باز کرده و تاب نخ رنگ متضاد را از آن عبور می دهند .

2- گره تک تار یا پیچشی
این نوع گره با توجه به نقشه فرش روی تار رو یا تار زیر بافته می شود . در بافت این گره در ابتدا یک تار را گرفته و نخ را از آن عبور داده و از روی آن بر میگرداند و بعد توسط قلاب آن را با یک گردش از بین دو تار عبور داده و روی رج محکم می کنند.

3- گره آویز
در این نوع گره به صورتی می باشد که از 4 گره تشکیل شده است و بیشتر برای فرش هایی که طرح های تصویری و درشت بافت دارند استفاده می شود .

4- گره قرضی
در این گره اول تار را گرفته و نخ رنگریزی شده را از آن عبور داده و سپس از بین تارهای زیر و رو دو تار را گرفته و از بین آن عبور می دهند و از آن بیرون می آورند .

5- گره مغلوب
در این گره اول تار را گرفته و نخ رنگریزی شده را از آن عبور داده و سپس از بین تارهای زیر و رو دو تار را گرفته و از بین آن عبور می دهند و از نقطه موردنظر بیرون می آورند . تنها نکته در این گره این است که رنگ نخ این گره ها به طرح های اطراف آن غلبه می کند و بیشتر نمایان می شود .

6- گره اسپانیولی
این نوع گره بسیار ساده و راحت می باشد به این صورت که یک و نیم دور از نخ را به دور چله می پیچانند و روی رج محکم می کنند . این گره برای فرش های گل برجسته در ایران رواج دارد .

7- گره مضاعف
در این نوع گره از دو برابر نخ استفاده می شود و این حالت فرش را به صورت توپرتر نمایش می دهد .

8- گره تک تاری
این نوع گره از یک تار استفاده می شود از این حالت برای بافت قالیهایی ظریف و خطوط چهره بسیار مناسب است .

برچسب
فرش بافی, گره در فرش, گره فرش ماشینی, گره فرش دستباف, انواع گره در فرش بافی, گره فارسی, آموزش گره فرش, آموزش بافت تابلو فرش گره ترکی, اموزش گره هنری, نام دیگر گره فرش, گره فرش دستباف, به گره فرش چه میگویند, انواع گره
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی فرش کاشان
•  شماره حسابهای فرش کاشان
•  درباره گروه تجاری فرش ماشینی کاشان
•  روش نگهداری و شستشوی فرش
•  استخدام در فرش کاشان
•  راهنمای خرید اینترنتی فرش
مشاوره و پشتیبانی فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه