برای مشاهده لیست بروز قیمت فرش ها کلیک نمایید : چهارشنبه ۰۱/۴/۸

فرش کاشان
کارخانه فرش ماشینی کاشان
فروشگاه حاضر زیر مجموعه فروشگاههای زنجیره ای گروه تجاری فرش کاشان می باشد. جهت استعلام نماد اعتماد الکترونیکی و ضمانت پرداخت قبل از خرید به فروشگاه فرش کاشان مراجعه نمایید.

» مراسم قالیشویان فرش مشهد اردهال کاشان

علل برگزاری مراسم سنتی مذهبی قالیشویان در مشهد اردهال

از گذشته تا به امروز در هر منطقه ای از سرزمین کهن ایران با توجه به فرهنگ و پیشینه ی مردم آنجا مراسم و آیین هایی برگزار می شود . این مراسم بر اثر بی توجهی از یاد رفته و برخی سالیان سال هست که پابرجاست .
مراسم قالیشویان کاشان یکی از آیین های مهم ایران است که در دسامبر سال 2012 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است . مراسم قالیشویان مشهد اردهال چندین هزار سال است که در کاشان برگزار می شود و یکی از مهمترین مراسمات مذهبی ایرانیان می باشد .
هر سال در کاشان و ساکنان روستای اردهال در دومین جمعه ماه مهر که معمولا بین 9 تا 15 مهر ، غوغایی برای برگزاری مراسم قالیشویان در امامزاده علی بن محمد باقر (ع) در مشهد اردهال برپا است .

این مراسم به جمعه قالی یا قالی شورو نیز معروف می باشد و تنها مراسمی است که بر اساس تاریخ شمسی برگزار می شود .
علت برگزاری مراسم قالی شویی فرش کاشان به این خاطر است که در گذشته مردم و اهالی فین کاشان که از طرفداران حضرت بوده اند ایشان را به مشهد اردهال دعوت می نمایند . زمانی که حضرت قصد ترک کاشان را داشته اند به هنگام نماز و دعا به شهادت می رسند و دشمنان سر مبارک این حضرت را از بدنشان جدا می کنند . بعد از دو روز اهالی فین از این موضوع با خبر شده و به جنگ با سپاه کفر می روند و در روز سوم شهادت ، پیکر مطهر ایشان را پیدا کرده و جسد ایشان در قالی می پیچند و به سمت چشمه شازده حسین (ع) برده و ایشان را غسل و شستشو می دهند و سپس ایشان را به خاک می سپارند .
این مراسم به یاد آن بزرگوار و یاران شهیدش برگزار می شود تا یاد و خاطره آنها همیشه زنده نگه داشته شود .

همه در این تجمع به نشانه سوگواری لباس مشکی بر تن می کنند و بر اساس این آیین کهن، چوب و چماق‌های تراشیده و مخصوص خود را در دست دارند.این چوب ها نمادی از سلاح های جنگی قدیمی هستند که درگذشته ظاهری کاملا معمولی داشتند اما امروزه توسط اهالي فين خراطي می شوند و  نام شريف حضرت سلطانعلي بن محمد باقر (ع) بر روی آنها حک می گردد.

اهالی کاشان پس از تحویل قالی با طی مسیری به سوی چشمه امامزاده رفته تا مراسم نمادین را انجام دهند بعد از آن قالی به زمین گذاشته و چوب به دست دور آب حلقه زده و با تکان دادن چوب های خود به شور مراسم می افزایند .

معمولا برای اجرای این مراسم از چهارشنبه نوحه خوانی و مرثیه سرایی آغاز می شود و تا روز مراسم ادامه می یابد. سپس با انجام مراسم شام غریبان در جمعه شب ختم مراسم اعلام می شود.
پیش از این مراسم مردم در تکاپوی برگزاری آن خود را آماده می سازند .
هنرمندان اهالی کاشان ، قالی و فرش مخصوص مراسم را بدون نقشه و از سر اخلاص با بهترین کیفیت و زیبایی می بافند تا به جای قالی دستباف سال قبل استفاده کنند .
دوم اینکه در این مراسم یک فرد خوش صدا با عنوان جارچی شروع به خواندن اشعار در مدح اهل بیت پیامبر می کند .
در صبح روز پنج شنبه پیش از مراسم ، مردم از مسجد جامع فین تا حرم مطهر پیاده می روند تا خود را برای انجام مراسم آماده کنند .

پس از پایان مراسم و سپردن قالی به امامزاده به چشمه بر میگردند و چوب دستی های خود را در آب می شویند و گاها از گلاب استفاده می کنند .

برچسب
قالیشویان کاشان, فرش کاشان, مراسم قالیشویان مشهد اردهال, جمعه قالی, قالی , فرش, قالی و فرش, قالی دستباف, قالی شویی فرش کاشان, داستان مشهد اردهال, مراسم قالیشویی مشهد اردهال
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی فرش کاشان
•  خدمات پس از فروش فرش کاشان
•  روش نگهداری و شستشوی فرش ماشینی
•  شستشوی لکه چای از روی فرش ماشینی
•  روش نگهداری و شستشوی فرش
•  شماره حسابهای فرش کاشان
مشاوره و پشتیبانی فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه